• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER - Doğru ve objektif haber -                                                             Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar, bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

Reklam

SUŞEHRİNDE YAYLACILAR YAYLALARA ÇIKTI

Yazın havaların ısınması ile köylerdeki hayvanlarını yaylalara çıkartmak isteyen köylülerin unutulmaz yayla göçü başladı

ESKİ YAYLA GÖÇÜNÜ YAZDIĞIM YAZIDAN ALINTI:

ŞİMDİ YAYLA ZAMANI

YAZ  AYLAR I GELDİGİNDE  BİZ ÇOCUKLARI AYRI BİR  SEVGİ KAPLARDI. BU SENEDE YAYLA ZAMANI GELİYOR DİYE.KÖYLERDE YAŞI 40 IN ÜZERİNDE OLANLAR DAHAİYİ BİLİR  YAZIN EKİN ZAMANI GELDİĞİNDE KÖYLÜLER HAYVANLARI OTLATMAK İÇİN YAYLARA ÇIKARLARDI.

POLAT DERESİ OLARAK BİLİNEN VADİNİN YAYLASI  DAĞLARIN  ZİRVESİNDE  GENİŞ OTLAKLARI OLAN ÇAKMAKKIR  YAYLASIDIR. 

ÇATALOLUK  KÖYÜNÜN YAYLASIDA  KÖSEDAĞDA Kİ ANUHLU YAYLASIDIR.HAYVANCILIKLA UĞRAŞAN KÖYLÜLER YAZ AYI GELDİĞİNDE BUZ GİBİ SULARI VE YEMYEŞİL OTLAKLARI OLAN ANUHLU YAYLASINA ÇIKARLAR.

HAVASI  SOĞUK  SULARI  BUZ  GİBİDİR. YAYLA  ZAMANI  GELMEDEN KÖYLÜLER  AĞIR KIŞ   ŞARTLARINI  GEÇİREN  YAYLALARINI  VE  AĞILLARINI  YENİLEYİP,TAMİR EDERLER.GÖÇLERDEN ÖNCE SABAH ERKENDEN ÇOBANLAR TÜM SÜRÜLERİ  YAYLAYA  ÇIKARTMAK  İÇİN YOLLARA  KOYULURDU.DIŞARI FAZLA ÇIKMAYAN KÜÇÜK  DANALAR SAĞA SOLA KAÇARAK ÇOBANLARA  BAYAĞI  ZORLUK ÇIKARTIRDI.DAHA SONRA ; O ZAMANLAR TRAKTÖR NEREDE.? KAĞNI ARABALARINA GÖÇÜ YÜKLEYİP YOLLARA  KOYULURLARDI.

BİZ ÇOÇUKLAR ANNELERİMİZİN VEYA YENGEMİZİN ELİNDEN TUTUP UZUN BİR YOLCULUĞA ÇIKMANIN  HEYECAN VE ZEVKİNİ YAŞARDIK. POLAT KÖYÜNDEN BAŞLAYIP YONCALI KÖYÜNE UĞRAYIP  ORADAKİLERLE  BİRLEŞİP KARACAÖREN KÖYÜNDEN GEÇEN  ÇİLELİ OLAN , AMA BUNU HİÇ DERT EDİNMEYEN YOLCULUK.

KARAKOLU GEÇİP ÇAM ORMANLARIN İÇİNE GİRİP  DE YAYLA DÜZÜNE GELDİĞİMİZDE KARŞIDAKİ YAYLALARI GÖRÜNCE İÇİMİZİ KAPLAYAN HEYECAN VE SEVGİ TARİF EDİLEMEZ BİR DUYGUYDU.YAYLAYA VARIŞ  VE YENİ EVE YERLEŞME.ÖNCE ÇEŞMEDEN BUZ GİBİ BİR SU İÇİLİR, DAHA SONRA İŞE BAŞLANIRDI.KADINALAR SANKİ BİRBİRİNİ HİÇ GÖRMEMİŞ GİBİ KARŞILAYIP SARMAŞ DOLAŞ OLURLARDI.ÇOÇUKLAR BİRAZ ÇEKİNGEN KENDİ AKRANLARI İLE HEMEN ARKADAŞ OLURLARDI.DÖRT  BEŞ  YIL YAYLADAN  SONRA UNUTULMAZ  DOSTLUKLAR KURULURDU.

ÇOÇUKLAR  KUZULARI VE  DANALARI OTLATIRLARDI.HERKESİN BİRSU KAYNAĞI VARDI.SOĞUK GÖZE, SÜTLÜ GÖZE, DİYE ANILAN SU GÖZELERİ.ÇIRA SÖKMEYE GİDERDİK ESKİ KESİLMİŞ  TOPRAK ALTINDA KALMIŞ ÇAMLARDAN GERİ KALAN KÖKLERİNDEN.GÖLLER BÖLGESİNE GİDER GÖLE GİRERDİK.ÇOCUKLAR  DURU GÖLE GİRERDİ.KARAGÖL DERİN VE KORKUTUCUYDU.MALESEF BU GÖL İKİ GENCİMİZE MEZAR OLDU.DİBİ AĞAÇLARLA KAPLI İDİ.OYNAKLARA GİDERDİK BATAKLIK GİBİ BİR YER.SAĞLAM  ÇİMLER  İLE KAPLI  OLDUĞUNDAN BATMIYORDU ÜZERİNDE DAKİKALARCA HOPLARDIK.YAYLADA AKŞAMLAR  BİR AYRI GÜZELDİ.

POLAT YONCALI AYNI YAYLADA KARACAÖREN  AYRI YAYLADA İDİ.KEMALLI KÖYÜ CAVUŞDEREYE YAYLAYA,TAKLAK  KÖYÜ İSE KÖY ÜSTÜNDEKİ YAYLAYA  ÇIKARDI.ATEŞ YAKAR ETRAFINDA OTURUR GÜNLÜK YAPTIĞIMIZ HAYLAZLIKLARI ANLATIRDIK.GECELERİ SOĞUK OLURDU YORGANLA YATARDIK.SABAHLARI KİMSE UYANDIRMADAN  ERKENDEN KALKAR BUZ GİBİ ÇEŞMEDE YÜZÜMÜZÜ YIKARDIK.ARADA BİR KÖYDE KALIP TARLADA ÇALIŞANLARA SÜT YOĞURT GÖTÜRLÜRDÜ.YAZIN KÖYDE SICAK ALTINDA ÇALIŞANLARIN EN GÜZEL YEMEĞİ  NANE İLAVELİ  KATIKLI ÇORBAYDI. YAZ BİTİP HARMAN İŞLERİ BİTTİMİ DÖNÜŞ HAZIRLIĞI BAŞLARDI.DÖNÜŞ YOLU İSE AYRI BİR HİKAYE.

RAHMETLİ KIVIRCIK ALİ NE GÜZEL ANLATIYOR:

Yaylalara veda ettik veda dağlara
Yatağı yorganı alıp düştük yollara
Külü çemeni değiştik kör betonlara
Köyü düşündükçe anam içim yanıyor
Yanıyor da güzel anam yürek kanıyor

Burda dost bildiğin anam ısırgan otu
Elini tuttun mu bil ki elin yanıyor
Şeref ekmek bulamazken şerefsiz bulur
Götürdükçe ciger aney içim yanıyor
Yanıyor da güzel anam yürek kanıyor

Hasan dayımınan damda harman savurmak
Gülsüm gülle Asuman'a suda rastlamak
Bahraç'ta tutan yoğurda parmağı banmak
Aklıma düştükçe anam içim yanıyor
Yanıyor da ciger aney yürek kanıyor
     

 

BU HİKAYEYİ  NİYE  YAZDIM .HEPİNİZİN BİLDİĞİ GİBİ KÖYLERDEN BÜYÜK BİR GÖÇ  BAŞLADI HERKES GURBET ELLERE GELDİ.HATIRALAR GERİLERDE KALDI.NİCE GÜZEL ANILAR ,NİCE GÜZEL İNSANLAR,NİCE GÜZELLİKLER  MAZİDE  KALDI.HİÇ OLMAZSA YAZ  TATİLLERİNİ KÖYDE GEÇİRİP O ESKİ GÜZEL GÜNLERİ ANMALI SILAYI RAHİM YAPMALIYIZ.

Polatyderesi Çakmakkır yaylası fotoğraları için dernek sitesine,Çataloluk Kösedağ  Anuhlu yaylası fotografları için Yaçın Güleç'e teşekkür ederiz. 

45 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret15588
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar16.703816.7707
Euro17.458117.5281
Hava Durumu
Reklam

Reklam