YILDIZELİ YENİHAN BEBEKLERİFeshanede Düzenlenen 4.sivas günleri etkinliklerinde en çok İlgiyi Yıldızeli ilçemizin standı aldı.Onlara bu ilgiyi gösteren Unutulmuş Anadolunun güzel bir el emeği ve el sanatı olan Yenihan Bebekleri olmuştur.

Feshanede Düzenlenen 4.sivas günleri etkinliklerinde en çok
İlgiyi Yıldızeli ilçemizin standı aldı.Onlara bu ilgiyi gösteren Unutulmuş Anadolunun  güzel bir el emeği ve el sanatı olan Yenihan Bebekleri olmuştur.


Standa uğradığımda oyuncak bebeklerin birebir gerçeği ile aynı
Olduğunu gördüm.Yıldızeli Kaymakamlığı ve Belediyesinin iş Birliği ile yapılan kurslarda yöresel el sanatlarının öğretildiğini Duyunca çok sevindim.

Kurs Hocalarından Ayşe İpek hanımdan Bebekler ile bilgiler aldık.Yenihan bebekleri aslına uygun her bir Eşyası ayrı ayrı el emeği içermektedir.Yaptığımız bebeklerin eşyalarını asıllarına uygun olmasına özen gösteriyoruz.Yöremizde daha önce kullanılan eşyalardan,ninelerimizin çeyiz sandıklarından,
bulabildiğimiz örnekleri kullanıyoruz.
Bebeklerde kullandığımız eşyaların her bebekte ayrı ayrı Olmasına dikkat ediyoruz.Bebekler birbirine  hiç benzemiyor,dedi hocamız.

Geçen senelerde ithal edilen oyuncaklarda kullanılan
Kimyasalların tehlikeli olduğu söyleniyordu.Özellikle
uzak
Doğudan ithal edilen oyuncaklar birer hastalık ve
zehir içeren
Kimsallar ile yapılmakta veya 
boyanmaktadır.Bunların çocuklarımızı
Nasıl tehdit ettiğini varın siz düşünün.Birde bu ürünlere verilen milyonlarca paralar.


Bende diyorum ki yurdumuzun dört bir yanında böyle güzel
Sağlıklı ve eğitici oyuncaklar,bebekler yapılırken neden paramızı Yabancılar verelim.Ama önce kültürümüze sahip çıkmalı yeni Gelen nesillere bunları öğretmeliyiz.Çocuklarımıza yerli malı Oyuncaklar almalıyız.Ülkemizin her yanına bu gibi kursları yaymalıyız.
Temennimiz bu gibi sanatsal güzelliklerimizin gün yüzüne Çıkması,uluslar arası başarılar yakalaması,hem kültürümüzü Tanıtmak,hem maddi hemde manevi kazanç elde etmektir.
 Unutulan bu güzellikleri ortaya çıkartan Yıldızeli Kaymakamlığına ve Belediye başkanlığına ve binbir emek vererek bu güzel eserleri Ortaya çıkartan Ayşe İpek hocaya ve talebelerine teşekkür ediyoruz.
Elinize ve Emeğinize sağlık.
 
   23-11-2013
Celalettin Keskin

Fotoğraflar
Haber okunma sayısı: 4446SIVAS
 • DOLAR
  TL
 • EURO
  TL
 • BİST
 • ALTIN
  TL
 • Listelenecek kayıt bulunamadı

 • Listelenecek kayıt bulunamadı

 • Listelenecek kayıt bulunamadı


Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
36 hit, 9 ziyaretçi, 11 ziyaret
Bu ay:
10 hit, 3 ziyaretçi, 3 ziyaret
Toplam:
45874 hit, 20208 ziyaretçi, 23998 ziyaret