CELALETTİN KESKİN

CELALETTİN KESKİN

HÜZÜNLÜ BAYRAMLAR

 Yine bir bayrama daha kavuşmanın sevincini yaşıyoruz.Zira bir ay boyunca sırf allah rızası İçin yeme içmeden ve nefsin her türlü isteklerinden kendimizi korumanın ,yaratıcıya teslim olmanın haklı sevincini bayram ile birlikte yaşayacağız.Rahmet ve mağfiret ayında,müminlerin kardeşlerine daha fazla ilgi ve alaka göstermeleri gerekir.

Lakin yeryüzünde mazlum islam cağrafyası bırakın oruç tutmayı canlarını dahi koruyamamakta,sudan bahaneler ile kardeş kardeşi boğazlamakta.Bu ne korkunç bir durum ya rabbi.Müslümanlar ne kadar aciz kaldı.Batılılaların İçlerine yerleştirdikleri fitne tohumları semeresi verdi.Kendi olmasa bile içlerine düşürdükleri fesat odakaları ile ordaki insanları birbirine kırdırıyor.İşte yemen,işte suriye,işte ırak, asya ve afrika ezilen müslümalar,sömürülen ve değerleri ellerinden alınan ülkeler.

İnsanlar oruç tutuyor ancak iftar  ve sahur yapacak bir lokması bile yok.Bir taraftan gözüken tablo bu.Ama diğer tarafta allah ne verdi ise mükellef kurulan sofralar,israf edilen tatlar ve lezzetler.Yerken acaba lokmalar boğazımıza takılıyormu.? Afrikada, yemende açlıkta ölen çocuklar aklımıza geliyormu.? Onların bu kötü günlerinde ne yapıyoruz neler yapmalıyız.

Ülkemizde duyarlı insanların uğraşları ile bu kardeşlerimize az da olsa yardımlar gönderilmektedir.Devletimiz tüm mazlumlara yardım etmek için uğraşmakta,nerde uzatılan bir el varsa ona elini uzatmakta.Ançak bu işlerde bile bizi başka şeyler ile oyalamakta ,yardımların yerine ulaşmasına engel bile olmaktalar.Atalarımızın zamanında dünyaya verdiği huzur,barış eman ve güveni  bizlere çok görmekteler.

Ama bizler onların varisleri olarak bu bayramlarda en yakınımızdan başlayarak tüm insanlığa kardeşlik ve yardımseverlik tarafımızı göstermeliyiz.Az da olsa yardım kuruluşları aracılığı ile onlara yardım etmeliyiz.Bazıları söylüyor yardım ediyoruz ama yerine ulaşıyormu diye.Sen yardım edeceksin ve yaptığın yardımın nereye ve nasıl gittiğini takip edeceksin.Bu sorumluluk bize ait olmalı.Yardım  kuruluşlarının çalışan insanlarını bizler desteklemeli ve denetlemeliyiz.

Gelin bu bayram kendimize bayramlık  almayalım.Çocuklarımızada anlatalım onlarla birlikte mazlum kardeşlerimize bir nebze de olsa yadım edelim.Unutmayalım ki müminler kardeştir,hepimiz birbirimizden sorumluyuz.Bu dünya hepimizin.Birlikte olursak güçlü oluruz,güçlü olursak söz sahibi oluruz.Güçün değil hakkın güçlü olduğu bir dünya için çalışmalıyız.

Bu bayram masum ve mazlum çocukların yüzleri gülsün.Bayramınız mübarek olsun.

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.SIVAS
 • DOLAR
  TL
 • EURO
  TL
 • BİST
 • ALTIN
  TL
 • Listelenecek kayıt bulunamadı

 • Listelenecek kayıt bulunamadı

 • Listelenecek kayıt bulunamadı


Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
35 hit, 8 ziyaretçi, 10 ziyaret
Bu ay:
9 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Toplam:
45873 hit, 20207 ziyaretçi, 23997 ziyaret