CELALETTİN KESKİN

CELALETTİN KESKİN

SİYASET VE HEMŞEHRİ İLİŞKİSİ...

Yeni bir seçimi de geride bıraktık.Kimileri sevindi kimileri üzüldü Demokrasi denilen şey galiba bu ; sandıktan çıkanı kabul  etmek, sandıktan galip çıkan  karşısındakini kabullenip ona saygı duymaktır.İnsanlar kısa zamanda kararlarını verip beklentilerini yerine getirmek ,hizmet etmek,insanlara bir şeyler vermek, ve buna benzer çeşitli nedenlerden dolayı belirli bir siyasi partiye bağlı  veya bağımsız  olarak  yarışa girdiler.Demokraside çoğulculuk esastır.İktidar ve muhalefet  birbirini tanıyan ve tamamlayan unsurlardır.Siyasette amaç  toplumun istek ve düşüncelerine  göre hizmet etmektir.İnsanın refahı ve mutluluğu için  her türlü maddi ve manevi unsuru kullanmaktır.Burada  amaç ülkenin  gelişmesini  ve medeniyetini  daha ileri seviyelere götürmek olmalıdır.

Büyük  şehirlere göçlerin hala devam  ettiği  günümüzde insanlar kendi örf  ve adetlerini bırakmadan hem modern şehir yaşantısını

hemde kendi yaşantısını birlikte devam ettirmek istemektedirler.

Farklı coğrafik bölgelerden gelen bu insanlar bu büyük şehirlerde hemşeri dernekleri kurarak  geçmişi ile bağlarını koparmadan topluma entegre olmaktadır.Bazıları toplum –siyaset ikileminde

görüşü ne olursa olsun hemşehri olsun fikrini savunmakta, kendini  en  iyi temsil edecek  kişinin hemşehrisi  olacağını söylemektedir.

Ona  göre kendini en iyi anlayacak olan o kişidir.Kendiside derdini en  iyi ona anlatacaktır. Birbirimizi  en  iyi  biz  anlarız  anlayışı  vardır.

Tabi burada temsil ve yetkide belirli kriterler olmalıdır.  Temsil edecek kişinin liyakatı ve  ehliyeti olmalıdır.Yani bu işi yapmaya layık bilgi,birikim ve tecrübeye sahip,bütünleştirici ve birleştirici özellikleri olan,toplumun saygı duyduğu,kendini her konuda yetiştirmiş insandır.

Bu özellikleri bulunduran insan  her yerde aranan insandır.

Fakat ne olursa olsun insanların  duygu ve düşüncelerine saygı duymalı,İnsanların iradelerine karışmamalıyız.İnsanları küçük ve hakir görmemeliyiz.

Toplum hiç şüphesiz farklı düşüncelerden oluşmaktadır.
Farklılıkları bir ayrılık değil, bütünleştici bir unsur olarak  görmeli, benzerlikleride  birleştirici bir unsur  olarak görmeliyiz.

İnsan  hak ve özgürlüklerine sahip çıkmalı,kendimiz için istediğimizi herkes için istemeliyiz.

Bu toprakları vatan bilen  herkesin  yaşam hakkı vardır.

Unutmayalımki  ki bu ülke hepimizin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.SIVAS
 • DOLAR
  TL
 • EURO
  TL
 • BİST
 • ALTIN
  TL
 • Listelenecek kayıt bulunamadı

 • Listelenecek kayıt bulunamadı

 • Listelenecek kayıt bulunamadı


Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
35 hit, 8 ziyaretçi, 10 ziyaret
Bu ay:
9 hit, 2 ziyaretçi, 2 ziyaret
Toplam:
45873 hit, 20207 ziyaretçi, 23997 ziyaret