• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

Gül Ahmedi
yoncali88@gmail.com
GÖNÜLLÜLÜK ESASTIR..
26/04/2021

Dernekçilik konusunda elbette ki bu güne kadar bir çok söz söylenmiş, bir çok yazılar yazılmıştır. Bizlerde âcizane birkaç kelam edelim dedik.
Gönüllülük esasına dayalı Dernek çalışmaları, zor mudur? Evet zordur. Hele birde gurbet elde bir dernekten bahsedecek olursak zorluğu daha da artmaktadır. Gurbet ile Sıla arasında bir köprü kurmak, bağları koparmamak ve hatta daha da güçlendirmek isteyenler için dernek çalışmaları ayrıca bir anlam ifade emektedir. Küçük yada büyük her dernek çatısı kendi bünyesinde büyüktür, yüreklidir, vefakardır,cefasını çekse de..

Dernek çalışmalarında her adım manidardır, hoşgörülüdür.. Gurbetten sılaya gelecek olan bir cenazede, bir derneğin etkinliğini anlamak için konuya dahil olmanız gereklidir. Düşünsenize koca İstanbul'dasınız ve gurbet elin soğukluğu çarpıyor suratınıza.. Bir yakınınızı, gurbet elde kaybetmenin acısı kaplamış her bir yanınızı ve çaresiz bir şekilde etrafa bakıyorsunuz, şimdi ne yapacağız, Suşehrine nasıl gideceğiz akşamın bu vaktinde.. Şahit olduğumuz gibi hemen tanıdıklar devreye girer, dernek başkanlarımız aranır, durum anlatılır ve bir müddet sonra sılaya doğru yola çıkacak araçlar sıralanır kapıya, soğuk gurbetin soğuk akşamında .. Bir rahatlık belirir çehrenizde.. Bir huzur kaplar içinizi.. Çok şükür dersiniz sessiz ve derinden.. Bir düğünde toplanır eş dost, kolu komşu, yer elbette ki dernek çatısıdır. Halaylarda beraber çekilir, davul zurna tıpkı köydeymiş gibi bir hava katar şenliğimize..


Derneklerimizin gayreti ile toplanır her köyümüz, kentimizin şenlik alanlarında yılda bir kez olsa da.. Yılda bir kez olsa da derneklerimizin sayesinde çoluk çocuğa karışır, tanışır, kaynaşırız..

Oğullar askere yine dernek çatısı altından uğurlanır Peygamber Ocağına.. Oldu da bitti maşallah deriz bir sünnet düğününde yine dernek çatısı altında.. Köyümüze gönderilen bir tutam yardımın muhabbetinde yine dernek çatımız vardır. Acımız, sızımız, sevincimiz, hüznümüz gurbet elin soğuk sokaklarında en aza indirilir dernek çatısı altında.

Dedik ya dernek ne işe yarar diyenlere sadece gurbet elin tasviri yeter. Allah darlık vermesin.

Muhabbetin. Birlikteliğin, mutluluğun, huzurun, kaynaşmanın, birleşmenin önemli mihenk taşlarından olan derneklerimizin hayatının devam etmesi elbette ki yine bizlerin elinde olduğu da bir gerçektir. İlgi alaka göstermek, yakınlık duymak, maddi manevi destek vermek şiarımız olmalıdır. Yarınlarımızda gurbet elin soğuk akşamlarında muhabbetin demlendiği çatımız derneğimiz olduğu gerçeğini unutmayalım.

Dernek çatısı altında insanlığın her anına koşturan, imkânlar sunan her bir dernek başkanımıza, yönetimine, gönüllüsüne, her hangi bir zerresinde yanında olan kıymetli hemşerilerimize kalbi muhabbetlerimle.

Gül Ahmedi
25 Nisan 2021

 216 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret47585
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Hava Durumu
Reklam

Reklam