• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

Türkmenler

Türkmenler, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı köydür.

Sivas iline 147 km, Suşehri ilçesine 18 km uzaklıktadır. Güneyinde Agaros köyü,doğusunda Tapan Çiftliği köyü, batısında Büyükgüzel köyü, kuzeyinde üzümü ile meşhur Üzümlüköyü bulunmaktadır. Köye toplu ulaşım pazartesi ve perşembe günleri ilçe merkezinden kalkan dolmuşlarla yapılmaktadır. Köy, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Ancak köyü çevreleyen Kılıçkaya Barajı iklimde bir ılımanlaşma sağlamıştır.

Türkmenler köyü mutfağı tarım ürünlerine dayanmaktadır. Harman sonunda (sonbahar) kışlık yiyecek hazırlıkları başlar. Un öğütme, bulgur dövme, çekme, erişte, kadayıf, salça yapımı, sebze kurutma, etlik kesimi bunların başlıcalarıdır. Yemekleri daha çok unlulara dayanmaktadır. Keş, peskütan, çökelek ve süt ürünlerinden hazırlanan yiyeceklerdendir. Genellikle kırsal kesimlerde yazları ayranlıpancarlı çorba, madımak, evelik, düğücek aşı gibi yemekler yapılır. Kışları ise haşıl, düğü, tarhana, gibi Kentte sebze yemekleri de yapılmaktadır. Tandırda kül çöreği, patates ya da peynirle yapılan kömbe, kete, lavaş yörede yaygın olarak yapılan ekmek çeşitlerindendir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. DSİ tarafından yaptırılan sulama kanalları ile 2008'den beri sulu tarım yapılmaktadır. Son yıllarda balıkçılık ta gelişmektedir.

Altyapı bilgileri:Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak 8 yıllık taşımalı eğitim sebebiyle kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur.Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde yeni yapılan köprü tamamıyla bitmiştir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 90
2000 190
1997 84

WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret47583
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Hava Durumu
Reklam

Reklam