• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

Reklam

TATAR KÖYÜ VE ORMANLARI

SUŞEHRİ TATAR KÖYÜ ve ORMANLARI

Sivas iline 164 km, Suşehri ilçesine 24 km uzaklıktadır. Rakımı 1.390 metredir Köy orman köyüdür. Köyde Orman işletme Şefliği bulunmaktadır. Ormanın her yerinden soğuk kaynak suları çıkmaktadır. Tatar köyü Suşehrinin en büyük köyü olmakta olup ormanı,suyu,oksijeni ve suşehrinin orman işletmesine açık arttırma ile satılan orman ürünleri tamamen tatar köyünden gelmektedir.

Karadeniz Bölgesinin ılıman ve İç Anadolu Bölgesinin karasal iklimi arasında geçiş özelliği göstermektedir. Karadeniz İkliminin karakteristiğini daha fazla taşımakta olup bunu çam, köknar, gürgen ve meşeliklerle kaplı orman örtüsü özellikleri yansıtmaktadır.

Tatar'da nüfusun büyük çoğunluğu geçimini sağlamak için köylerinden ayrılmak zorunda kalmıştır. Köyde yaşayanlar geçimlerini az da olsa tarım, orman ve hayvancılıkla temin etmektedirler.

Köyde ilköğretim Okulu vardır fakat öğrenci yetersizliğinden dolayı taşımalı sisteme geçilmiştir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Tatar Köyü Tarihi eski bir köy olup osmanlı medresesi bulunan ve osmanlı döneminde çok devlet adamları yetiştirilmiş olan bir köydür. Köyümüz 8 mahalleden olup, köyümüzün ana yolları tamamen asfalt olup yaz kış açıktır.

Köyde  halen osmanlı döneminden kalma tarihi evler olup, bu evlerin korunması için köy derneği olarak alınan karar gereği ev sahiplerine her türlü maddi ve manevi  katkıda bulunarak koruma altına alanması sağlanacaktır.

Ulaşımın yakın ve yolların asfalt olması nedeni ile hafta sonları ve her mevsimde gezilebilir güzel bir mesire ve doğa etkinliklerinin yapılacağı güzel havadar bir bölgedir.Civardaki ilçelerin okullarından gezi ve yürüyüş için gelinmektedir.

Köy muhtarlığı,dernek ve orman müdürlüğü ile görüşülüp iç ve dış turizme kazandırması hem yörenin tanıtımına hemde köye gelir getirecek hayvansal ve tarımsal ürünlerin satılması yöre ekonomisine katkı sağlayacaktır.  

Not:yazı ve resimler internetten köy dernek sitesinden ve arşivlerden alınmıştır.Böyle güzel bir yerin tanıtımı için hem tarihini hemde doğa turizmini anlatan için küçük bir kitapçık hazırlanmalıdır.

GENEL MANZARALAR:

 

 
WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret26872
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.093719.1702
Euro20.705620.7886
Hava Durumu
Reklam

Reklam

TRT HABER