• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

ŞEYH KARA YAKUP GAZİ

 ŞEYH  KARYAKUP GAZİ

Şeyh Karayakup Gazi Hazretleri, Hoca Ahmet Ye-sevi Hazretlerinin gurubundan olup horasan evliyaları olarak nitelendirilen Alperenler olarak isimlendirilen Manevi derinliği çok büyük olan seçkin şahsiyetlerdendir.Muhtemelen horasan bölgesinden Moğol akınları nedeniyle 13. yüzyılın baslarında Anadolu’ya gelen Horasan erenlerinden bir kisidir. Kendisi İslam’ ın ilk yıllarında Horasan bölgesinde hem ticaret, hem de tebliğ için girişen Müslümanların soyundandır. Kara lakabını alması da kendisinin Arap kökenli ve esmer tene sahip bir kisi olmasından kaynaklanmaktadır ki o tarihlerde bu kişilere Arap manasına Kara sıfatı kullanılabiliyordu. Nitekim Hz. Ebubekir sıdk’ nın soyundan olduğu Osmanlı Arşivleri kayıtları arasında bulunan 255 numaralı ve 1547 tarihli Tapu Tahrir Defterinin 146 sayfasında söyle geçmektedir. Zaviye-i Karayakup, bermucebi atik, halen Hazreti Ebubekir r.a. neslinden. Yeni Osmanlı Arşivinde 37 numaralı (1493 tarihli) Tapu Tahrir Defterinin 862, sayfasında ise söyle geçmektedir; Karye-i Karayakup, vakf-i zaviye-i Karayakup der uhde-yı Derviş Mehmet(yani; Derviş Mehmet'e dirlik olarak verilmiş olan Karayakup zaviyesine bağlı Karayakup köyü).

İstiratgahı köyümüzün üst bölgesindedir.türbesinin yanında bir küçük mescit yanında camisi iki adet çeşmesi kurban etlerinin pişirilmesi için iki adet ocaklık masalar ve oturaklar bulunmaktadır. Her yıl yüzlerce ve binlerce insan tarafından ziyaret edilmekte kurbanlar kesilmektedir.

Ayrı zamanda karayakup hazretlerini ziyaret edenler ana yazısı denilen mevkide bulunan annesinin kabrin-ide ziyaret ederler.Annesinin ziyaretgahın da bir küçük mescit ve bir çeşme bulunmaktadır.

 

 

 

 

WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam80
Toplam Ziyaret53092
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
Hava Durumu
Reklam

Reklam