• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

Gemin Deresi ve Soğan ovası

GEMİN DERESİ KÖYLERİ VE SOĞAN OVASI ŞENLİKLERİ

Suşehri ve Zara ilçeleri arasında bulunan Geminderesi, sonbahar renklerine bürünürken, görsel güzellik oluştu. Sivas'a yaklaşık 120 kilometre uzaklıkta bulunan ve Karadeniz Bölgesi'nin İç Anadolu Bölgesi'ne açılan kapılarından biri olan Geminbeli Geçidi'nde, sonbaharda güzel manzaralar ortaya çıktı. Sivas- Suşehri yolundaki 2 bin 10 metre rakımlı Geminbeli Geçidi'nde mevsimin etkisiyle görsel güzellik oluştu.

Geminderesi'ndeki ormanlık alan, sarı ve yeşil renklere büründü. Manzara, dronla havadan görüntülendi.

Gemin deresi köyleri:

Kekeç

Kekeç, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köy. Suşehri'nin Geminderesi adlı bölgesinde bulunan köy, Abdiler ve Hamam adlarında iki mezradan oluşmaktadır.Sivas şehir merkezine 110 km, Suşehri ilçe merkezine 18 km uzaklıkta bulunan Kekeç, Suşehri-Zara ulaşımını sağlayan D 865 karayolu üzerinde konumlanmıştır. Köyün 2020 nüfus istatistiklerine göre toplam nüfusu 237'dir.[1] Kekeç ve mezralarında ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayanır.Buğday, arpa, fiğ ve fasulye ekimi yapılan köyde; armut, elma, kiraz, vişne ağaçları çoğunluğu meydana getirir. Yeşil bitki örtüsüne sahip Kekeç'te gürgen, kavak, ceviz ve meşe ağaçları ise bitki örtüsünü oluşturur.

Camili

Gemin Deresi'nin merkez köyüdür. İlçenin güney yönüne düşer. İlçeye uzaklığı 22 km.'dir. Suşehri’nin en eski camisine sahip köyü olarak bilinir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, Otlukbeli savaşına giderken bu köye bir cami yapmış, köyün adı camili köy olarak anılagelmiştir. Köyün ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday ve patates üretimi ilk sırayı almaktadır. Köyün nüfusu 352 kişidir. Büyük şehirlere göç devam etmektedir. 1938 yılında açılan ilkokul, halen eğitim-öğretime devam etmektedir. Sağlık ocağı olmasına rağmen personel olmadığından kapalıdır.

Karalar                        

Karalar, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas iline 114 km, Suşehri ilçesine 18 km uzaklıktadır.

Yamaç

Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas iline 164 km, Suşehri ilçesine 29 km uzaklıktadır.

Çokrak

 Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.Köyün adı "gürültüyle çıkan su, kaynarca" anlamına gelmektedir. 20. yüzyılın başlarında bölgede Rumlar yaşamaktaydı.Sivas iline 134 km, Suşehri ilçesine 13 km, Zara ilçe merkezine ise 63 km uzaklıkta olan Çokrak, Zara-Suşehri ulaşımını sağlayan D 865 karayolu üzerinde konumlanmıştır. Yeni açılan Çokrak Tüneli ile ilçe merkezine ulaşım kısalmıştır.lçenin güneyinde Gemin Deresi'nin yamacında kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 13 km.'dir. Köyde 140 kişi yaşamaktadır. Geçim kaynaklarının sınırlı oluşu göçü hızlandırmıştır. Ana geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Arazi uygun olmadığından hububat yetiştirilmemektedir. Arıcılık, geçim kaynaklarından Biridir. Köy, yeni yapılan Gemin Deresi yoluna bağlanmıştır.

 Şarköy

Şarköy, Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas iline 116 km, Suşehri ilçesine 23 km uzaklıktad

Elmaseki

Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür. Sivas iline 116 km, Suşehri ilçesine 16 km uzaklıktadır.

Kiziryurdu

 Sivas ilinin Suşehri ilçesine bağlı bir köydür.

Sivas iline 152 km, Suşehri ilçesine 17 km uzaklıktadır.

Aksu

İlçenin güneyinde, Kösedağ’ın Gemin Deresi'ne bakan yamacında yer alır. İlçeye uzaklığı 13 km.'dir. Nüfusu 665 kişidir. Ana geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyde ilkokul 1995 yılında açılmıştır. Halen eğitim-öğretime açıktır. Köyde elektrik, telefon, kapalı şebeke içme suyu vardır. Köyün batısında, Kösedağ’ın zirvesindeki Köse Süleyman Yatırı ve Kösedağ şehitleri her yıl temmuz ayında yapılan "Kösedağ Şenlikleri"nde ziyaret edilmektedir.

 

 Suşehri Geminderesi Soğanovası Yayla Şenlileri 2013

Suşehri Geminderesi Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen Soğanovası Yayla Şenliği yapıldı.

Şenlikte konuşan AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, "Dinimizin inancı gereği birbirimizi sevmemiz gerekiyor. AK Parti iktidarı olarak sadece dirilerimize değil, ölülerimize de hizmet veriyoruz. Türk parası artık değer kazandı. Ağaç sevgisi olan bir partiyiz. Bu nedenle Sivas'ımızın geneline 70 milyon ağaç diktik. " dedi.

Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel ise "4 köy ve 8 mezranın katılımıyla bu yıl 8'incisi düzenlenen Soğanovası Yayla Şenliğinin gün geçtikçe markalaştığını, vefakar ve çalışkan olan Gemideresi köylülerimizi canı gönülden tebrike diyorum. Ayrıca bu bayramda ilçemize akın eden yüz binlerce gurbetçimizi de ilçemizde görmekten mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum" dedi.

Açık artırma usulüyle yapılan koç ağalık yarışmasında AK Parti Sivas Milletvekili Ali Turan, Soğanovası Koç ağası oldu. Şenlik, mahalli sanatçıların verdiği konser ve halk oyunları gösterileri ile sona erdi. – İHA-SİVAS

 

Kaymakam Kadir PERÇİ, Geminderesi Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği ve Köy Muhtarlarının organizasyonuyla Soğanovası Yaylası'nda 15 Temmuz Şehitleri için oluşturulan hatıra ormanı programına katıldı.

Kaymakam Kadir PERÇİ, Geminderesi Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ünsal Altan ile Kekeç Köyü Muhtarı Güzel Ünsal'ın yaptığı konuşmalardan sonra; ilk etapta 4 bin fidan dikiminin yapılacağını arazide çam fidanları toprakla buluşturuldu.

 

Şenlikte konuşan Kaymakam Mehmet Demiral, Geminderesi bölgesinde bulunan 4 köy ve 8 mezranın birlikte düzenlediği şenlikte, Soğanovası'nın Kelkit Vadisi'nin en güzel yaylası olduğunu söyledi.

 

Suşehri Soğanovası Yayla Şenliği Yapıldı 2012

Bölgenin tanıtımı için şenliğin önemli olduğunu söyleyen Demiral, "Soğanovası Suşehri'nin en çok tanınan, sevilen yaylası olacak diyorum. Yeter ki ümitle, gayretle çalışmaya devam edelim. Çünkü burası atalarımızın bir zamanlar çile çektiği bu yaylalar, Şimdi şenliklerle dolup taşıyor. Çünkü o zamanlar bu yaylalara yollar yoktu. Araçlar gelemiyordu. Ama şimdi araçlar yaylaya kadar çıkıyor. Birileri çilesini çekti. Ama şimdikiler ise sefasını çekiyor" dedi.

 

Belediye Başkanı Sedat Sel ise Geminderesi köylerinden olmanın bir ayrıcalık olduğunu belirterek, "Gemindereli insanlar vefakardır, çalışkandır. Birlik ve beraberliği çok severler. Kardeşlik içerisinde hareket ederler. Onun için Geminderelilere çok teşekkür ediyorum" dedi.

Geminderesi Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdurrahman Keşvelioğlu ise şenliğe ilçe dışından çok sayıda Suşehrilinin geldiğini belirterek, ilgi gösteren katılımcılara teşekkür etti.

Geminderesi Köyleri Kalkındırma ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı, İşadamı İsmet Özata ise, Geminderesi halkına mahcup olduğunu söyleyerek, “12 yıl önce bu yaylaya elektrik getirieceği müjdesini verdim. Ama 12 yıl geçmesine rağmen, o kadar uğraşmama rağmen buraya elektrik getiremedim. Gemindereli hemşerilerime çok mahcubum” dedi.

 

WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam19
Toplam Ziyaret47585
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.983632.1117
Euro34.634834.7735
Hava Durumu
Reklam

Reklam