• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

Akcaağıl

Köy, Erzincan’dan gelen Ciminoğulları, Tokat’tan gelen Tellioğulları, Gümüşhane dolaylarından gelen Gümüşoğulları tarafından 400-500 yıl önce kurulmuş, ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta, 504 nüfuslu, göç almayan, şirin, her yönüyle eğitim, sağlık ve alt yapısı çözülmüş, okur yazar oranı %98'i aşmış bir köydür. Köyün ulaşım sorunu yoktur. Nüfusun %90’ı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyün yakınında şifalı çermik bulunmaktadır. Camisi, köy odası, muhtarlık odası bulunmaktadır.

Bir rivayete göre köyün çevresini yerleşim merkezi olarak tercih eden üç aile tarafından kurulmuştur.bu kardeşlerin isimleri Karaahmet, Cimiloğlu ve TelliOğludur.Köy sünni ve alevi insanların bir arada kardeşce uzun yıllar bir arada yaşamasıyla örnektir.Yeniçerioğulları,Tellioğulları,Gümüşoğulları,Feddahlar,Yusufar,Cimiloğullarıdır. Yaşam şartları iklimi ve ulaşımı nedeniyle köyün şimdiki yerine taşınmışlardır.Ulaşım itibariyle susehrinin en el verişli köyüdür.Koye 2km uzaklıktan sıcak su çıkmaktadır.Akçaağıl çermiği, tarihi asma köprüsü ve mesire yerleri ile yurt bu müthis su atıl durumdadır.Çerkik yeni haliyle gelen misafirlere en iyi hizmeti vermektedir.Çermiğe her yaz özellikle İstanbuldan yoğun turist çekmektedir.Akçaağıl çermiğinin suyu,Özellikle romatizmal hastalıkların tedavisi ve diğer cilt hastalıklarının tedavisinde etkilidir.Alt yapısı olan nadir köylerdendir.

Belli başlı mekanları şunlardır. Gedebaşı,Olukağzı,bük, karşılar, toptaşlar, buyuk ve küçük düz, kurneler, çoraklar, balıçayır,Gırıcoğlar, Söğütdağıl, Eğrek, Karataşlar...

Sivas iline 139 km, Suşehri ilçesine 6 km uzaklıktadır.Köyün kuzeyinde kalan dağlar,kuzeyden gelen sert rüzgarlardan köyü korumakla beraber,yoğun yağış olduğu zamanlarda köy için tehdit oluşturmaktadır.Köyün güney cephesi ise öncelikle Suşehri-Erzincan karayolu ve tam güney cephesi Kösedağ'dır...Akçaağıl kısıtlı ekonomik imkânlar nedeniyle genç yaştakilerin göç etmesine neden olmuştur.Bu yüzden köyde kalan insanlar(yaşlı da olsa)kendi geçimlerini sağlamak için çalışmak durumundadır.Özellikle İstanbul'a göç veren köyün,bu şehirde zenginleşen insanları mevcuttur.Ancak doğdukları bu köye en ufak bir yatırımları yoktur.....

Köyün iklimi;karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yazlar sıcak ve kurak,kışlar sert ve soğuktur....

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün düzenli içme suyu yoktur. kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfaltolup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret55036
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Reklam

Reklam