• https://www.facebook.com/susehrihaber.net
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905423236482
  • https://www.twitter.com/susehrihaber1
  • https://www.instagram.com/susehrihaber
  • https://www.youtube.com/susehripolatderesi

SUŞEHRİ HABER- Doğru ve objektif haber -                                 

                  Oysa insan gitiği her yerde kendinden bir parça arar,bulursa sıla olur,bulmazsa gurbet...

Bayrak                                                                                                                                                                           

Ana Menü
Site Haritası
Youtube Sayfamız

 

İSMAİL ACAR

İsmail Acar

Ressam

İsmail Acar; 1971 Sivas/Suşehri Eskişar köyü doğumlu. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne, 1988 yılında da Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ne girdi. 1992'de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Ergin İnan Atölyesi'nden birincilikle mezun oldu.

1993 yılında teknoloji ve sanatta postmodernizm tezini verdi. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde doktora programına başladıysa da akademik kariyerini yarıda bırakıp bireysel sergilerine başladı.

1992 - 2002 tarihleri arası 150 den fazla sergiye katılıp, 40 kadar kişisel sergi hazırladı.

1999'da Yapımcı - Yönetmen Serpil Boydak tarafından İsmail Acar ve Ayasofya belgeseli hazırlandı.

2000 yılında Antalya Kaş Limanı'nda; 'temiz doğa, temiz dünya' adlı 350 metre uzunluğunda 5 kilometre alandan izlenebilen bir büyüklükte olan dünyanın en büyük açık hava duvar resim uygulamasını gerçekleştirdi.

İsmail Acar; 'Kaftanlar, Üç İstanbul, Ayasofya, Nar, Hat, Kaligrafi, Milli Mücadele Kadınları, Sultan Portreleri, Bizans, Anadolu'nun Tanrıları ve Kralları' konularını resimlerinde işledi.

2001'de İsviçre'nin Cenevre, Çek Cumhuriyet'in Prag ve Fransa'nın Saint Tropez şehirlerinde sergiler açtı. 2002 yılında da Galata Mevlevihanesi'nde Karşılama adlı 41. kişisel sergisini gerçekleştirdi.

İsmail Acar'ın eserleri; Avrupa ülkelerinin tamamında ve dünyanın bir çok ülkesinde Amerika Birleşik Devletleri ABD'de de, Kuzey Amerika ülkelerinden Kanada, ve Meksika'da, Arap Yarımadası'nın tamamında, Rusya'da, Avrupa ülkelerinden Moldova ve Ukrayna'da, tüm Türk Cumhuriyetlerinde, Doğu Asya ülkelerinden Çin, Tayvan, Kore ve Japonya'da müze, özel koleksiyon ve sergilerde bulunmaktadır.

2001 yılından bu yana gerçekleştirdiği sergi gelirlerinin bir kısmını sosyal amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve kuruluşlara bağışlamıştır.

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı TOÇEV, Show TV ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın birlikte yürüttüğü 'Yaşasın Okulumuz' kampanyası ile Köy Okulu Onarımı ve Yenileme Projesi kapsamında katkıları olan İsmail Acar adına Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Bolucan bölgesinin Yukarı Çamurcu köyünde 2 Kasım 2005 tarihinde Pazar günü Zara Yukarı Çamurcu Köyü Ressam İsmail Acar İlköğretim Okulu açıldı.

Türkiye Kızak Federasyonu kurucularından olup Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı TEGV'in mütevelli heyeti üyesidir.

İsmail Acar ; 1991'de Uluslararası Özgün Baskı Ödülünü, 2004 ve 2005 tarihlerinde Yılın Sanatçısı, 2007 yılında İtalya'da Floransa Bienali Birincilik Ödülünü, 2008 yılında da Rusya'da Uluslararası Moskova Sanat Fuarı ödülünü yine 2009'da İtalya'da Chianciano Bienali Birincilik Ödülünü, 2009 yılında da İtalya'da Floransa Bienali Birincilik Ödülünü aldı.

Kitabı

■Tulip

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yayınları

İstanbul 2008 88 sayfa

WELLCOME

Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam22
Toplam Ziyaret55036
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265
Hava Durumu
Reklam

Reklam